Skip to main content

Aktualności i wydarzenia

Zielona księga i fundacja rodzinna - konferencja prasowa MPiT z udziałem przedstawicieli Izby

|   Aktualności

Przedstawiciele naszej Izby, na zaproszenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, wzięli udział w konferencji prasowej na temat propozycji zmian legislacyjnych w temacie Zielonej Księgi i modelu polskiej fundacji rodzinnej.

 

Budowa silnych polskich marek i wsparcie polskiego kapitału – takie są cele wprowadzenia do polskiego prawa instytucji fundacji rodzinnej. MPiT rozpoczęło właśnie konsultacje nad zmianami legislacyjnymi dotyczącmi sukcesji, zielonej księgi oraz modelu polskiej fundacji rodzinnej.

Z ponad 2 mln polskich przedsiębiorstw prywatnych blisko 830 tys. to firmy rodzinne. W ostatnich latach wzrasta ich znaczenie dla polskiej gospodarce. Z badania PARP w 2009 r. wynika, że firmy rodzinne wytwarzały ponad 10 % polskiego PKB (ponad 121 mld zł). W 2017 r. odpowiadały już za 18% polskiego PKB (ok. 322 mld zł). To dobry wynik, lecz daleko nam jednak jeszcze do rozwiniętych gospodarek, w których wpływ firm rodzinnych na PKB wynosi ponad 50%.*

Podczas spotkania, w którym udział wzieli m.in. Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz., Wiceminister Marek Niedużak, dr Adrianna Lewandowska, oraz przedstawiciele naszej Izby, podkreślano jak ważnym jest taki kształtowanie prawa, aby zwiększać szanse firm polsich na ich długowieczność. Idealnym rozwiązaniem wydaje się być fundacja rodzinna, która zakłada wyłączenia rodzinnego majątku, w tym firmy rodzinnej albo grupy spółek, spod zasad prawa spadkowego, w celu zachowania integralności majątku i eliminacji możliwości podziału poprzez spadkobierców. (dr Adrianna Lewandowska, doradca ds. strategii i sukcesji, Prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego)

 

Całą relację z wydarzenia można znaleźć na stronie MPiT: https://www.gov.pl/web/przedsiebiorczosc-technologia/mpit-chce-kolejnych-ulatwien-w-sukcesji-firm--rozpoczynamy-konsultacje-nt-fundacji-rodzinnej  *

Wróć