Skip to main content

Aktualności i wydarzenia

Śladami Poznańskich Pozytywistów

utworzony przez Monika Statkiewicz | |   Aktualności

W sobotę 6 października członkowie naszej Izby wzięli udział w historycznym zwiedzaniu Poznania – tematem przewodnim byli Poznańscy Pozytywiści.

                 Organizatorem spotkania był Pan Przemysław Paczkowski – lider sekcji Wielkopolska – Mała Ojczyzna, a wiedze historyczną przekazywała nam Pani Kamila Rawluk – przewodnik z Koła Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego.

                 Spacer rozpoczęliśmy przed figurą św. Jana Niepomucena, gdzie omówiliśmy założenia urbanistyczne dawnego Poznania  i sposób zaopatrzenia w wodę, zahaczając przy tym o najważniejsze budowle – np. pałac Mielżyńskich, XIX dom handlowy, w którym mieszkał Karol Marcinkowski. Nie zapomnieliśmy też opowiedzieć sobie o historii Bamberki, czy o pierwotnym znaczeniu Wagi Miejskiej.

                Ze Starego Rynku przeszliśmy bo Bazaru Poznańskiego, gdzie dzięki uprzejmości zarządców budynku mieliśmy okazję odwiedzić  robiącą ogromne wrażenie Salę Białą i posłuchać o wydarzeniach, które rozgrywały się w tym miejscu w pozytywistycznym (i nie tylko) Poznaniu -  serdecznie dziękujemy!

                Następnie Pani Kamila zabrała nas na Plac Wolności – zwany kiedyś Muszą Górą! -opowiadając przy tym o koncepcji naszego miasta stworzonej przez Davida Gillego. Pan Przemysław z kolei przedstawił najważniejsze informacje nt. Powstania Wielkopolskiego, jego przebiegu i oddanych wtedy ofiar.

                Ruszając z Placu Wielkopolskiego przeszliśmy przez tereny dawnej osady św. Marcina, dalej ul. Podgórną, trafiliśmy na Garbary. Po drodze wspomniane zostały takie postacie jak: Helena Rzepecka i Klara Paczkowska – w kontekście pracy organicznej kobiet, Hipolit Cegielski, Florian Marciniak, Zbigniew Zakrzewski, czy Maksymilian Studniarski. Wspomnieliśmy tez oczywiście o Karolu Marcinkowski, który jako pierwszy zapewnił Poznaniakom dostęp do opieki medycznej (Szpital Przemienienia Pańskiego). Na ulicach stanowiących wówczas przemysłowe przedmieście Poznania  (Garbary, Wszystkich Świętych oraz Wielkiej) rozmawialiśmy o harcerstwie, Polskiej Organizacji Wojskowej oraz rozwoju przedsiębiorczości. Przywołane zostały sylwetka Zygmunta Zeylanda oraz rodziny Leitgeberów.

                Zebrani zgodnie stwierdzili, że Poznań nadal zostaje znany i ma wiele tajemnic do odkrycia – nieznany, nawet dla rodowitych mieszkańców. Świetnym przykładem nie tylko poznańskiego patriotyzmu, ale też pomysłowości okazała się historia Maksymiliana Studniarskiego. Gdyby nie ten profesor geografii z pobliskiej Szkoły Realnej im. Bergera, który postanowił zabudować kamienicami czynszowymi zaułek przy ul. Strzeleckiej, poczet patronów poznańskich ulic byłby uboższy o sylwetkę Mikołaja Kopernika! Zapragnął bowiem Studniarski, by przed jego kamienicą stanął pomnik astronoma  z napisem „Nicolaus Copernicus Polonus” na cokole. Władze pruskie rzecz jasna nie wyraziły zgody na postawienie takiego monumentu. Profesor jednak nie ustąpił i popiersie astronoma kazał umieścić na swojej kamienicy, czego nie mogły mu zakazać władze. Z biegiem czasu i wielkim uporem naukowca udało się też po czasie nadać urzędową nazwę dla tej ulicy – ul. Kopernika.

                Zarząd PIB – WIG dziękuję i jednocześnie gratuluje liderowi sekcji – Panu Przemysławowi – podjęcia tej inicjatywy! Zgromadzeni na wydarzeniu Członkowie zgodnie orzekli, że spotkanie to powinno zapoczątkować nową serię– pojawiły się już pomysły na kolejne takie spacery – więcej informacji już wkrótce!

 

 

Autorami zdjęć są: Czesław Paczkowski oraz Monika Statkiewicz

Wróć