Skip to main content

Aktualności i wydarzenia

Za nami święto polskiego biznesu!

|   Aktualności

24 września w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbyło się Forum Sukcesu Polskiego Biznesu, czyli święto 30-lecia sukcesów polskiej gospodarki.

Głównym organizatorem wydarzenia było Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Nasza Izba była oficjalnym partnerem tego wydarzenia, które zgromadziło liczne grono przedsiębiorców, wystawców i ekspertów z Polski i zagranicy.

Podczas Forum Biznesu swoje stoiska zaprezentowało wiele polskich firm i star-upów. Przedstawiono też dwa ważne raporty. Pierwszy pt. „Analiza potencjału internacjonalizacji polskich firm poprzez kanały elektroniczne – „E-Eksport” stworzył dla Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii firma doradcza PwC. Drugi raport pt. „Pionierzy Polskiej Przedsiębiorczości 1989”, będący swoistym podsumowaniem funkcjonowania firm obecnych na polskim rynku od trzech dekad, przygotowała Fundacja Firmy Rodzinne. Z drugiego raportu wynika, że najwięcej firm założonych w 1989 roku, a istniejących do dziś, działa w Wielkopolsce. Natomiast w całej Polsce  przetrwało blisko 60 proc. O firmach rodzinnych, ich rozwoju oraz sukcesji dyskutowano również w dalszej części poznańskiego Forum. Jednym z uczestników panelu w tym temacie był członek naszej Izby – Pan Grzegorz Maślanko z firmy Grant Thornton.

Poza prezentacją obu raportów w trakcie konferencji odbyło się kilka tematycznych dyskusji panelowych, w trakcie których zaproszeni eksperci oraz szefowie departamentów z MPiT oraz agencji rządowych poruszali m. in. następujące zagadnienia: Jak przygotować się na brexit?; Jak rozpocząć i rozwijać cyfrowy eksport?; Czy i jak można chronić nowoczesne technologie?; Jak dalej rozwijać ekosystem startup-owy? oraz Sukcesja firm – fundacje rodzinne pomysłem na akumulację polskiego kapitału. 

Do zgromadzonych na forum przedstawicieli przedsiębiorców oraz szefów rządowych instytucji zajmujących się gospodarką, przemówili także ambasadorowie krajów będących największymi partnera gospodarczymi Polski: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i Korei. Dyplomaci komplementowali polskie firmy i gratulowali naszemu krajowi sukcesów gospodarczych.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia była uroczysta Gala Forum Sukcesu Polskiego Biznesu, podczas której wręczono nagrody Minsterstwa Przedsiębiorczości i Technologii przyznane przez kapitułę w 8 kategoriach: „Globalny Gracz” - firma Inglot; „Lider wzrostu” -  firma 4F; „Technologiczny rewolucjonista” - firma Polski Standard Płatności - (Blik) ; „Osobowość biznesu” - twórcy firmy CD Projekt; „Biznes z wizją” -  firma Billon; „Międzynarodowy lodołamacz” -firma Mlekovita; „Przyjaciel polskiej gospodarki” - firma Samsung; „Millenialsi transformacji”- Martyna Sztaba z firmy Syntoil. Nagrody wręczała Pani Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii.

Wróć